آیت‌الله مظاهری در درس اخلاق؛

اشتباهات در امر به معروف را باید ترک کرد

۲۱ آبان ۱۳۹۶ - ۹:۵۱:۳۹ کد مطلب: 85

رئیس حوزه علمیه اصفهان با بیان اینکه اشتباهات در امر به معروف و نهی از منکر را باید ترک کرد، گفت: زبانی که در امر به معروف و نهی از منکر با تشر و توهین همراه شود در روز قیامت پایمال می‌شود.

 
 
 آیت‌الله حسین مظاهری امروز در درس اخلاق با موضوع حق الناس اظهار داشت: ظلم انسان‌ها در همین دنیا دست و پا پیچ فرد می‌شود و ظلم ظالم در همین دنیا نیز جواب خواهد داشت.
 
وی افزود: البته فقط در دنیا به ظلم ظالم پاسخ داده نمی‌شود بلکه در آخرت و در عالم برزخ و قیامت نیز ظلم ظالم او را نابود می‌کند.
 
رئیس حوزه علمیه اصفهان با بیان اینکه خداوند در قرآن کریم می‌فرماید "دنیا و آخرت ظالم نابود است"، گفت: جوانان باید هر روز این آیه را خوانده و آن را حفظ کرده و به عنوان زنگ خطری برای حق الناس آن را به کار گیرند.
 
وی ادامه داد: بالاترین ظلم بردن آبروی انسان دیگری است، حتی این ظلم بدتر از خوردن مال مردم است، دزدی بد بوده و انسان را رسوا می‌کند اما بدتر از آن آبروی مردم را بردن، تهمت و شایعه، سرزنش و زخم زبان است.
 
آیت‌الله مظاهری خاطرنشان کرد: در روایات و احادیث آمده که لغزش‌های مومنان را دنبال نکنید، چرا که هر که به‌دنبال لغزش مؤمنى باشد، خداوند تمام لغزش‌هاى او را دنبال خواهد کرد و او را حتی در میان خانه‌اش رسوا مى‌سازد.
 
وی با اشاره به موضوع امر به معروف و نهی از منکر گفت: اگر از کسی لغزشی دیدید حق آبروریزی ندارید اما براساس دستور اسلام باید از امر به معروف و نهی از منکر استفاده کنید.
 
رئیس حوزه علمیه اصفهان بیان کرد: در باب امر به معروف و نهی از منکر بر اساس نظر فقها شرط اول، تلطف و مهربانی است، تذکر باید باموعظه همراه باشد همانگونه که در سوره لقمان آمده است.
 
وی تصریح کرد: امر به معروف و نهی از منکر باید با استدلال همراه بوده و در فراخور حال فرد باشد، در این مسیر نباید از قلدری استفاده کرد، اگر سرزنش صورت گیرد آن دیگر امر به معروف نیست. تشر، توهین و صحبت بدون استدلال امر به معروف و نهی از منکر به شمار نمی‌رود، بلکه گناه است و خود انسان نیز به آن مبتلا می‌شود.
 
آیت‌الله مظاهری با بیان اینکه بسیاری از مردم در امر به معروف و نهی از منکر اشتباه می‌کنند، گفت: زبانی که در امر به معروف و نهی از منکر با تشر و توهین همراه شود در روز قیامت پایمال می‌شود و این اشتباهات را نباید انجام داد.
 
منبع: وارث